Programa del Festival GEORGE ENESCU

107
SEPTEMBRIE – 2013
L M M J V S D
01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
STAATSKAPELLE BERLIN

DUMINICĂ, 01.09
19:30

STAATSKAPELLE BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : DANIEL BARENBOIM
Solist : RADU LUPU – pian

Program :
G. Enescu – Rapsodia română nr. 2 în Re Major op. 11
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestra în Sol Major op. 58
Sir E. Elgar – Simfonia nr. 2 în Mi bemol Major op. 63

DUMINICĂ, 01.09
19:45

TIMIŞOARA

FILARMONICA «BANATUL» DIN TIMIŞOARA
Dirijor : MARTIN YATES
Solist : MATEI VARGA – pian

Program :
Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie europeană)
T. Huillet – “Ombres – tribute to Debussy”
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră, op. 81

CAMERON CARPENTER

DUMINICĂ, 01.09
22:30

CAMERON CARPENTER

Ateneul Român
Recital CAMERON CARPENTER – orgă

Program :
«The Theatre of the Organ»

LUNI, 02.09
17:00

Ansamblul «ARCHAEUS»

Ateneul Român
Dirijor : LIVIU DĂNCEANU

Program :
George Balint – Muzica pentru Archaeus
Michael Denhoff – Strophen (I)
Ştefan Niculescu – Triplum II
Michael Denhoff – Strophen (II)
Dan Buciu – Schițe pentru un autoportret, septet
Michael Denhoff – Strophen (III)
Horia Surianu – Reverie Byzantine en Canon
Michael Denhoff – Strophen (IV)
Javier Darias – Ucanca
Aurel Stroe – Humoreske mit zwei durchblicken zum leeren

DANIEL BARENBOIM

LUNI, 02.09
19:30

STAATSKAPELLE BERLIN

 

Sala Mare a Palatului
Dirijor : DANIEL BARENBOIM 

Program :
W. A. Mozart – Concertul pentru douã piane în Mi bemol Major

Solişti –  DANIEL BARENBOIM

                      RADU LUPU
G. Verdi – «Quattro pezzi sacri» (Ave Maria; Stabat Mater; Laudi alla Vergine Maria; Te Deum)
Cu participarea CORULUI  FILARMONICII «GEORGE ENESCU»
Dirijorul Corului : ION IOSIF PRUNNER

 

 

MARŢI, 03.09
17:00

FILARMONICA «BANATUL» DIN TIMISOARA

Ateneul Român
Dirijor : MARTIN YATES
Solist : MATEI VARGA – pian

Program :
Tiberiu Olah – Armonii IV, Omagiu lui Enescu, concert pentru 23 de instrumente
Michael Hersch – Concert pentru pian şi orchestră (primă audiţie europeană)
T. Huillet – «Ombres – tribute to Debussy»
Rolf Martinsson – Concert pentru orchestră, op. 81

 

MARŢI, 03.09
19:30

PITTSBURGH SYMPHONY ORCHESTRA

 

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MANFRED HONECK
Solist : YUJA WANG – pian

Program :
P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în si bemol minor op. 23
D. Şostakovici – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

 

 

MIERCURI, 04.09
17:00

NATIONAL PHILHARMONIC OF RUSSIA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR SPIVAKOV
Solist :  SERGEY DOGADIN – vioară

Program :
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru orchestră op. 27 «Săteasca»
E. Chausson – Poemul pentru vioară şi orchestră op. 25
C. Saint-Saëns – Introducere şi Rondo Capriccioso op. 28
S. Rahmaninov – Simfonia nr. 1 în re minor op. 13

 

MIERCURI, 04.09
19:30

RADU LUPU

Ateneul Român
Recital RADU LUPU – pian

Program :
Fr. Schubert – Sonata pentru pian în La Major D 959
Fr. Schubert – Sonata pentru pian în Si bemol Major D 960

 

JOI, 05.09
17:00

FILARMONICA DE STAT «MOLDOVA» IAŞI

Ateneul Român
Dirijor : LEO HUSSAIN
Solist : MARINO FORMENTI – pian

Program :
Cornel Țăranu – Simfonia “Memorial”
Sir Peter Maxwell Davis – Concertul pentru pian şi orchestră op. 188
Harrison Birtwistle – Earth Dances

 

JOI, 05.09
19:30

ORCHESTRE DE PARIS

Sala Mare a Palatului
Dirijor : PAAVO JÄRVI
Solistă : VILDE FRANG – vioară

Program :
H. Berlioz – Uvertura la «Le Corsaire» H 101
B. Britten – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 15
C. Saint-Saëns – Simfonia nr. 3 cu orgă în do minor op. 78

 

VINERI, 06.09
13:00

«ARCADIA» STRING QUARTET

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti

Program :
Adrian Pop – Opt bagatele pentru cvartet de coarde
Ulpiu Vlad – Pe acest pământ însorit II
Martin Torp – Cantico delle creature
Dan Variu – Cvartet de coarde (primă audiţie)
Sabin Păutza – Cvartetul de coarde nr. 4 «Ludus Modalis»

 

VINERI, 06.09
17:00

FILARMONICA DE STAT «TRANSILVANIA» CLUJ

Ateneul Român
Dirijor : JÖRG WIDMANN

Program :
Ulpiu Vlad – Simfonia I «Drumuri în lumină»
J. Widmann – Concertul pentru trompetă şi orchestră mică în Si bemol Major «Ad absurdum» (dedicată lui Sergei Nakariakov)
     Solist : SERGEI NAKARIAKOV – trompetă
J. Widmann – Misa, pentru orchestră mare
     Solişti : TEODORO ANZELLOTTI – acordeon cu claviatură
                    WILHELM BRUCK – chitară

VINERI, 06.09
19:00

ORCHESTRA ŞI CORUL OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Națională Bucureşti
«OTELLO» de Giuseppe Verdi

Dirijor : KERI-LYNN WILSON
Regizor : VERA NEMIROVA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Asistent regie : IRINA MACOVEI

Distribuţia :
Otello – PETER SEIFFERT
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – ŞTEFAN IGNAT
Emilia – ANDREEA IFTIMESCU
Cassio – IONUŢ HOTEA
Roderigo – VALENTIN RACOVEANU
Ludovico – MARIUS BOLOŞ
Montano – MIHNEA LAMATIC
Un herald – DAN INDRICĂU

VINERI, 06.09
19:30

ORCHESTRE DE PARIS

 

Sala Mare a Palatului
Dirijor : PAAVO JÄRVI

Program :
G. Enescu – Simfonia nr. 1 în Mi bemol Major op. 13
S. Prokofiev – Simfonia nr. 5 în Si bemol Major op. 100

 

 

 

VINERI, 06.09
22:30

EUROPA GALANTE

Ateneul Român
Dirijor şi solist : FABIO BIONDI

Program :
A. Vivaldi – Simfonia pentru orchestră de coarde şi b.c. în Sol Major «Il Coro delle Muse» RV149
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în la minor RV357
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în mi minor RV279
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Si bemol Major RV383a
A. Vivaldi – Uvertura la opera «Ercole su’l Termodonte» RV710
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV284
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Re Major RV204
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV291

 

SÂMBĂTĂ, 07.09
11:00

ENSEMBLE «TÉLÉMAQUE»

Sala mică a Palatului

Program :
A. Iorgulescu – lucrare în primă audiție
Bernard Cavanna – lucrare în primă audiție
Alin Gherman – lucrare în primă audiție
Martjin Paddding – lucrare în primă audiție
Ted Hearn – lucrare în primă audiție
Tatiana Catanzaro – lucrare în primă audiție
Liviu Dănceanu – Hexaih op.147

 

SÂMBĂTĂ, 07.09
17:00

«TAMMUZ» Quartet

Ateneul Român
Invitat : OLIVER TRIENDL – pian

Program :
R. Fuchs – Cvartetul cu pian nr. 2 în si minor op. 75
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 2 în re minor op. 30
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 2 în sol minor op. 45

 

SÂMBĂTĂ, 07.09
19:30

CORUL şi ORCHESTRA FILARMONICII “GEORGE ENESCU”

Sala Mare a Palatului
Dirijor : BERTRAND DE BILLY
Dirijorul corului : IOSIF ION PRUNNER

Program :
A. Schönberg – Gurre-Lieder

Distribuţia :
Tove – VIOLETA URMANA
Waldemar – NIKOLAI SCHUKOFF
Klaus – JOHN DASZAK
Waldtaube – JANINA BAECHLE
Peasant – THOMAS JOHANNES MAYER
Narator – MARCEL IUREŞ

 

SÂMBĂTĂ, 07.09
22:30

Ansamblul «LA VENEXIANA»

Ateneul Român
Dirijor : CLAUDIO CAVINA
Corul de cameră «PRELUDIU» al Centrului Naţional de Artă «Tinerimea Română»
Dirijorul corului : VOICU ENĂCHESCU

Program :
Cl. Monteverdi – L’Orfeo SV318

Distribuţia :
La Musica / Euridice – ROBERTA MAMELI
Orfeo – FURIO ZANASI
Messaggera / Speranza – JOSÈ MARIA LO MONACO
Proserpina / Ninfa – MONICA PICCININI
Plutone – LEONARDO JANNI
Caronte – SALVO VITALE
Apollo / Pastore I – MAKOTO SAKURADA
Pastore II / Spirito I – ALESSIO TOSI
Pastore II / Spirito I – PAOLO ANTOGNETTI
Pastore III – RAFFAELE PE
Pastore IV / Spirito II – MAURO BORGIONI

DUMINICĂ, 08.09
00:00

SIBIU

 

EUROPA GALANTE
Dirijor şi solist : FABIO BIONDI

Program:
A. Vivaldi – Simfonia pentru orchestră de coarde şi b.c. în Sol Major «Il Coro delle Muse» RV149
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în la minor RV357
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în mi minor RV279
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Si bemol Major RV383a
A. Vivaldi – Uvertura la opera „Ercole su’l Termodonte” RV710
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV284
A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Re Major RV204

A. Vivaldi – Concertul pentru vioară, orchestră de coarde şi b.c. în Fa Major RV291

 

 

 

DUMINICĂ, 08.09
11:00

«MINGUET» Quartet

Sala mică a Palatului

Program :
Gabriel Iranyi – Cvartet de coarde nr. 4 (2012) «…Innenräume, Verwebungen…»
Peter Ruzicka – Cvartetul de coarde cu soprană solo nr. 6 «Erinnerung und vergessen» (2008)
Solistă : SARAH MARIA SUN – soprană
Wolfgang Rihm – Patru studii pentru cvartet cu clarinet (2003)
Solist : JÖRG WIDMANN – clarinet

 

DUMINICĂ, 08.09
17:00

Ansamblul «PROFIL»

 

Ateneul Român
Dirijor : TIBERIU SOARE

Program :
Adrian Enescu – Audio Games
Viorel Munteanu – lucrare în primă audiție
Mihai Măniceanu – lucrare în primă audiție
Adrian Iorgulescu – lucrare în primă audiție
Octavian Nemescu – lucrare în primă audiţie
Tristan Murail – L’Esprit des dunes

 

 

 

DUMINICĂ, 08.09
19:30

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

 

Sala Mare a Palatului
Dirijor : LAWRENCE FOSTER

Program :
D. Dediu – Frenesia pentru orchestră op. 84 (2000)
J. Brahms – Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op. 102
Solişti : PINCHAS ZUKERMAN – vioară
AMANDA  FORSYTH – violoncel
M. Ravel – Rapsodie espagnole
M. Ravel – Pavane pour une infante défunte
M. Ravel – Alborada del Gracioso
M. Ravel – Bolero

 

 

DUMINICĂ, 08.09
22:30

Orchestra «ARMONIA ATENEA»

Ateneul Român
Dirijor : GEORGE PETROU

Program :
G.F. Händel – Alessandro HWV21 (Dramă muzicală în trei acte)
Libret : Paolo Rolli

Distribuţia :
Alessandro – MAX EMANUEL CENČIĆ
Rosanne – VIVICA GENAUX
Lisaura – LAURA AIKIN
Clito – PAVEL KUDINOV
Tassile – XAVIER SABATA
Leonato – JUAN SANCHO
Cleone – VASILY KHOROSHEV

LUNI, 09.09
00:00

SIBIU

Trio PINCHAS ZUKERMANAMANDA FORSYTHANGELA CHENG

Program :
W.A. Mozart – Sonata pentru vioară şi pian în Sol Major K 301
R. Schumann – Adagio şi Allegro pentru violoncel şi pian în La bemol Major op. 70
Z. Kodály – Duo pentru vioară şi violoncel op. 7
F. Mendelssohn – Trio pentru pian în re minor op. 49

LUNI, 09.09
00:00

TIMIŞOARA

Ansamblul «LA VENEXIANA»
Dirijor : CLAUDIO CAVINA
Corul de cameră «PRELUDIU» al Centrului Naţional de Artă «Tinerimea Română»
Dirijorul corului : VOICU ENĂCHESCU

Program :
Cl. Monteverdi – L’Orfeo SV318

Distribuţia :
La Musica / Euridice – ROBERTA MAMELI
Orfeo – FURIO ZANASI
Messaggera / Speranza – JOSÈ MARIA LO MONACO
Proserpina / Ninfa – MONICA PICCININI
Plutone – LEONARDO JANNI
Caronte – SALVO VITALE
Apollo / Pastore I – MAKOTO SAKURADA
Pastore II / Spirito I – ALESSIO TOSI
Pastore II / Spirito I – PAOLO ANTOGNETTI
Pastore III – RAFFAELE PE
Pastore IV / Spirito II – MAURO BORGIONI

 

LUNI, 09.09
17:00

WIENER AKADEMIE

Ateneul Român
Dirijor : MARTIN HASELBÖCK

Program :
«THE INFERNAL COMEDY» – O crimă melodramatică
Scenariul şi regia : Michael Sturminger
Muzica : A. Vivaldi, J. Haydn, W.A. Mozart, L. van Beethoven etc.

Narator : JOHN MALKOVICH

Solişti :
LAURA AIKIN – soprană
BERNARDA BOBRO – soprană
ALEKSANDRA ZAMOJSKA – soprană

LUNI, 09.09
19:00

CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Naţională Bucureşti
«OTELLO» de Giuseppe Verdi

Dirijor : KERI-LYNN WILSON
Regizor : VERA NEMIROVA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Asistent regie : IRINA MACOVEI

Distribuţia :
Otello – PETER SEIFFERT
Desdemona – NICOLETA ARDELEAN
Iago – ŞTEFAN IGNAT
Emilia – ANDREEA IFTIMESCU
Cassio – IONUŢ HOTEA
Roderigo – VALENTIN RACOVEANU
Ludovico – MARIUS BOLOŞ
Montano – MIHNEA LAMATIC
Un herald – DAN INDRICĂU

LUNI, 09.09
19:30

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI TORINO

Sala Mare a Palatului
Dirijor : JURAJ VALCUHA
Solistă : ANNA TIFU – laureată a Concursului Internaţional «George Enescu» – ediţia 2007

Program :
G. Enescu – Suita nr. 1 în Do Major op. 9
Philip Glass – 
Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră (1987)
I. Stravinski –
 Suita pentru orchestră “Ritualul primăverii”

MARŢI, 10.09
00:00

BACĂU – Sala «ATENEU»

Trio CLAUDIA BARA (pian), TATIANA SAMOUIL (vioară), JUSTUS GRIMM (violoncel)

Program :
G. Enescu – Sérénade lointaine pentru vioară, violoncel şi pian
G. Enescu – Impromptu concertant în Sol bemol Major, pentru vioara si pian
G. Enescu – Suita nr. 2 în Re Major pentru pian solo (Pavane) op. 10
G. Enescu – Balada pentru vioară şi pian
G. Enescu – Nocturnă şi Saltarello pentru violoncel şi pian
F. Mendelssohn – Trio nr. 1 în re minor op. 49

MARŢI, 10.09
00:00

BRAŞOV

FILARMONICA BRAŞOV
Dirijor : CRISTIAN OROŞANU
Solist : NIKOLAI TOKAREV

Program :
P.I. Ceaikovski – Concertul nr. 1 pentru pian si orchestră în si bemol minor op. 23
P.I. Ceaikovski – Simfonia în si minor op. 58 «Manfred»

MARŢI, 10.09
00:00

CLUJ

Trio PINCHAS ZUKERMANAMANDA FORSYTHANGELA CHENG

Program :
W.A. Mozart – Sonata pentru vioară şi pian în Sol Major K 301
R. Schumann – Adagio şi Allegro pentru violoncel şi pian în La bemol Major op. 70
Z. Kodály – Duo pentru vioară şi violoncel op. 7
F. Mendelssohn – Trio pentru pian în re minor op. 49

 

MARŢI, 10.09
17:00

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS

Ateneul Român
Dirijor : THOMAS ZEHETMAIR

Program :
G. Fauré – Suita pentru orchestră «Pelléas et Mélisande» op. 80
G. Enescu – Simfonia de cameră  pentru 12 instrumente soliste op. 33
G. Fauré – Elegie pentru violoncel şi orchestră op. 24a
Solist : MARIN CAZACU – violoncel
M. Ravel – Concertul pentru pian şi orchestră în Sol Major op. 83
Solist : JEAN-YVES THIBAUDET – pian

MARŢI, 10.09
19:30

ORCHESTRA SINFONICA NAZIONALE della RAI

Sala Mare a Palatului
Dirijor : JURAJ VALCUHA

Program :
O. Respighi – Poemul simfonic «I Pini di Roma»
Cl. Debussy –
 «Marea», trei schiţe pentru orchestră L 109
M. Ravel  
Suita nr. 1 şi Suita nr. 2 pentru orchestră «Daphnis şi Chloe» 57 a, b

MIERCURI, 11.09
00:00

IAŞI

Trio CLAUDIA BARA (pian), TATIANA SAMOUIL (vioară), JUSTUS GRIMM (violoncel)

Program :
G. Enescu – Sérénade lointaine pentru vioară, violoncel şi pian
G. Enescu – Impromptu concertant în Sol bemol Major, pentru vioara si pian
G. Enescu – Suita nr. 2 în Re Major pentru pian solo (Pavane) op. 10
G. Enescu – Balada pentru vioară şi pian
G. Enescu – Nocturnă şi Saltarello pentru violoncel şi pian
F. Mendelssohn – Trio nr. 1 în re minor op. 49

 

MIERCURI, 11.09
17:00

ORCHESTRA FILARMONICII «GEORGE ENESCU»

Ateneul Român
Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Do Major op. 15
L. van Beethoven – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op. 19
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37

 

MIERCURI, 11.09
19:30

ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Program :
M. Ravel – «Une barque sur l’océan» (partea a 3-a din suita «Miroirs») op. 43a
G. Enescu – Poemul simfonic «Vox Maris» op. 31
Solist : MARIUS VLAD BUDOIU – tenor
A. Dvořák – Simfonia nr. 9 în mi minor op. 95 «Din lumea nouă»

JOI, 12.09
00:00

DOROHOI

Trio CLAUDIA BARA (pian), TATIANA SAMOUIL (vioară), JUSTUS GRIMM (violoncel)

Program :
G. Enescu – Sérénade lointaine pentru vioară, violoncel şi pian
G. Enescu – Impromptu concertant în Sol bemol Major, pentru vioara si pian
G. Enescu – Suita nr. 2 în Re Major pentru pian solo (Pavane) op. 10
G. Enescu – Balada pentru vioară şi pian
G. Enescu – Nocturnă şi Saltarello pentru violoncel şi pian
F. Mendelssohn – Trio nr. 1 în re minor op. 49

JOI, 12.09
17:00

ORCHESTRA FILARMONICII «GEORGE ENESCU»

Ateneul Român
Dirijor şi solist : RUDOLF  BUCHBINDER

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 4 pentru pian şi orchestră în Sol Major op. 58
L. van Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73 «Imperialul»

 

JOI, 12.09
19:30

ORCHESTRA şi CORUL DELL’ACCADEMIA NAZIONALE DI SANTA CECILIA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANTONIO PAPPANO

Program :
G. Verdi – Requiem

Solişti :
LIUDMYLA MONASTYRSKA – soprană
EKATERINA SEMENCHUK – mezzo-soprană
JOHAN BOTHA – tenor
RENÉ PAPE – bas

VINERI, 13.09
00:00

TIMIŞOARA

ORCHESTRA FILARMONICII «BANATUL» TIMIŞOARA
Dirijor : GHEORGHE COSTIN 
Solişti : MANUELA IANA-MIHĂILESCU şi DRAGOŞ MIHĂILESCU 

Program:
G. Enescu – Suita a II-a în Do Major op. 20
Fr. Poulenc – Concertul în re minor pentru două piane şi orchestră FP 61
B. Bartók –  Suita «Mandarinul miraculos» op. 19

 

VINERI, 13.09
17:00

ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

Ateneul Român
Dirijor : ENRIQUE MAZZOLA
Solist : CLAIRE-MARIE LE GUAY – pian

Program :
J. Ibert – Bacchanale
A. Honegger – Concertino pentru pian şi orchestră H 55
M. Ravel – Concertul pentru mâna stângă în Re Major op. 82
D. Milhaud – Le Bœuf sur le toit op. 58
M. Ravel – Suita nr. 2 pentru orchestră op. 57b «Daphnis et Chloé»

VINERI, 13.09
19:00

CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

 

Opera Națională Bucureşti
«TANNHÄUSER» de Richard Wagner

Dirijor : CRISTIAN MANDEAL
Regizor : ŞTEFAN NEAGRĂU
Scenograf : ADRIANA URMUZESCU
Maestru de cor : STELIAN OLARIU
Coordonator artistic : CĂTĂLIN IONESCU ARBORE

Distribuţia :
Tannhäuser – MARIUS VLAD BUDOIU
Elisabeth – IULIA ISAEV
Venus – ANTONELA BÂRNAT
Wolfram von Eschinbach – IORDACHE BASALIC
Hermann – HORIA SANDU
Walther von der Vogelweide – JAMES LEE
Biterolf – MARIUS BOLOŞ
Heinrich der Schreiber – ANDREI LAZĂR
Reinmar von Zweter – IUSTINIAN ZETEA
Ein junger Hirt – SIMION VALENTIN
Vier Edelknaben – TANIA RUSKOVA, OANA JIANU, FLORENTINA PICUS, TAISIA TIMOTIN

 

 

VINERI, 13.09
19:30

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKY
Solist : ANIKA VAVIC – pian

Program :
N. Rimski-Korsakov – Uvertura Marele Paşte rusesc op. 36
S. Prokofiev – Concertul pentru pian şi orchestră nr. 3 în Do Major op. 26
A. Bruckner – Simfonia nr. 1 în do minor WAB 101

 

VINERI, 13.09
22:30

ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

 

Ateneul Român
Dirijor şi solist : CHRISTIAN ZACHARIAS
Invitat : DANA CIOCÂRLIE – pian

Program :
W.A. Mozart – Simfonia concertantă pentru vioară, violă şi orchestră în Mi bemol Major K 364
W.A. Mozart – Concertul pentru două piane în Mi bemol Major K 365
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

 

 

 

SÂMBĂTĂ, 14.09
11:00

ALTENBERG TRIO WIEN

Sala mică a Palatului

Program :
M. Ravel – Trio în la minor (1914)
G. Enescu – Trio în la minor (1916)
A. Schönberg – Noapte transfigurată op. 4 (versiune autorizată pentru trio cu pian de Eduard Steuermann)

 

SÂMBĂTĂ, 14.09
17:00

ORCHESTRE NATIONAL D’ÎLE-DE-FRANCE

Ateneul Român
Dirijor : CRISTIAN LUPEŞ
Solist : ALISSA MARGULIS – vioară

Program :
A. Webern – Fuga (Ricercata) la 6 voci (după J.S. Bach – Ofranda Muzicală BWV 1079/5)
B. Bartók – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră SZ112, BB 117
G. Enescu – Simfonia nr. 2 în La Major op. 17

 

SÂMBĂTĂ, 14.09
19:30

LONDON PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : VLADIMIR JUROWSKY
CORUL ACADMIC RADIO
Dirijor : DAN MIHAI GOIA
Solist : LEONIDAS KAVAKOS – vioară

Program :
J. Brahms – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 77
G. Enescu – Simfonia nr. 3 cu cor în Do Major op. 21

SÂMBĂTĂ, 14.09
22:30

ORCHESTRE de CHAMBRE de LAUSANNE

Ateneul Român
Solist şi dirijor : CHRISTIAN ZACHARIAS
Invitat : DANA CIOCARLIE – pian

Program :
W.A. Mozart – Serenada nr. 9 în Re Major K.320 «Posthorn»
W.A. Mozart – Concertul nr. 23 pentru pian şi orchestră în La Major K.488
W.A. Mozart – Fantezia nr. 3 în re minor K.397
W.A. Mozart – Rondo în Re Major K.485

DUMINICĂ, 15.09
00:00

TIMIŞOARA

ALTENBERG TRIO WIEN

Program :
M. Ravel – Trio în la minor (1914)
G. Enescu – Trio în la minor (1916)
A. Schönberg – Noapte transfigurată op. 4 (versiune autorizată pentru trio cu pian de Eduard Steuermann)

 

DUMINICĂ, 15.09
11:00

Recital JEAN-CLAUDE PENNETIER – pian

Sala mică a Palatului

Program :
G. Fauré – Nocturna nr. 12 în mi minor op. 107
G. Fauré – Barcarola nr. 11 în sol minor op. 105
F. Busoni – Sonatina nr. 2 BV 259
G. Enescu – Sonata nr. 1 pentru pian în fa diez minor op. 24,1
Cl. Debussy – La cathédrale engloutie
G. Enescu – Suita nr. 3 pentru pian op. 18 “Carillon nocturne”
Cl. Debussy – 12 studii pentru pian (Caietul 2)
(7. Pour les degrés chromatiques; 8. Pour les agreements; 9. Pour les notes répétées; 10. Pour les arpèges composes; 11. Pour les sonorités opposées; 12. Pour les accords)

 

DUMINICĂ, 15.09
17:00

HARMONIUS CHAMBER ORCHESTRA – OSAKA

Ateneul Român
Dirijor : OTOMO NAOTO
Program :
A. Jolivet – Concertul pentru flaut şi orchestră de coarde (1950)
Solist : IONUŢ BOGDAN ŞTEFĂNESCU – flaut
Yasushi Akutagawa – Triptic pentru orchestră de coarde
G. Enescu – Octuor în Do Major op. 7

DUMINICĂ, 15.09
19:30

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Rheingold

Distribuţia :
Wotan – EGILS SILINS
Donner – VALENTIN VASILIU
Froh – MARIUS VLAD BUDOIU
Loge – CHRISTIAN ELSNER
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Fasolt – GÜNTHER GROISSBÖCK
Fafner – SORIN COLIBAN
Fricka – ELISABETH KULMAN
Freia – ALEXANDRA REINPRECHT

 

DUMINICĂ, 15.09
22:30

GHISLIERI CHOIR & CONSORT

Ateneul Român

«DEATH AND RESURRECTION» – între Baroc şi Clasicism
Un proiect al Fundației Royaumont (Franța) şi al Colegiului Ghislieri (Italia)
Dirijor : GIULIO PRANDI
Solişti : EMANUELA GALLI – soprană
SALVO VITALE – bas

Program :
W.A. Mozart – Regina Coeli în Do Major KV 108 (1771)
D. Perez – Mattutino de’ morti  (1774)

LUNI, 16.09
18:00

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Walküre

Distribuţia :
Sigmund – TORSTEN KERL
Hunding – GÜNTHER GROISSBÖCK
Wotan – EGILS SILINS
Sieglinde – MELANIE DIENER
Brünnhilde – PETRA  LANG
Fricka – ELISABETH KULMAN

 

LUNI, 16.09
19:00

VORTICE DANCE COMPANY

Opera Națională Bucureşti

Program :
«DRACULA»

Coproducţie : Vortice Dance Company, Opera din Macedonia
Regia şi coregrafia : Cláudia Martins, Rafael Carriço
Scenografia, videografia, sonoplastia : Rafael Carriço
Figurine : Jorge Liborio

Solişti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis, Ângela Bacellar, Luz Bacellar,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renato Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pinheiro, Tiago Coelho

Regia tehnică : Nuno Martins
Designer de lumini, efecte audio-visuale : Luis Paz
Muzica : Wojciech Kilar, Philip Glass, S. Rahmaninov, Lou Reed

 

MARŢI, 17.09
17:00

LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

Ateneul Român
Dirijor : JAMES GAFFIGAN 
Solist : TRULS  MØRK – violoncel

Program :
A. Dvořák – Concertul pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 104 (B 191)
A. Dvořák – Simfonia nr. 6 în Re Major op. 60 (B 112)

 

MARŢI, 17.09
19:30

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

 

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : GAUTIER CAPUÇON – violoncel

Program :
G. Enescu – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în la minor op. 8
G. Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

 

 

 

MIERCURI, 18.09
17:00

LUCERNE SYMPHONY ORCHESTRA

Ateneul Român
Dirijor : JAMES GAFFIGAN
Solist : FAZIL SAY – pian

Program :
G. Enescu – Issis (orchestraţie de Pascal Bentoiu – după schițele compozitorului)
Cu participarea Corului de cameră «PRELUDIU» al Centrului Naţional de Artă «Tinerimea Română»
Dirijor : VOICU ENĂCHESCU
W.A. Mozart – Concertul nr. 21 pentru pian şi orchestră în Do Major K.467
J. Haydn – Simfonia nr. 104 în Re Major H.1/104 «Londra»

 

MIERCURI, 18.09
19:30

DIE MÜNCHENER PHILHARMONIKER

 

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SEMYON BYCHKOV
Solist : KATIA şi MARIELLE LABÈQUE – pian

Program :
M. Ravel – Suita pentru pian «Le Tombeau de Couperin» (1918)
F. Poulenc – Concertul pentru două piane în re minor FP 61
C. Franck – Simfonia în re minor

 

 

JOI, 19.09
00:00

ORADEA

FILARMONICA DE STAT ORADEA
Dirijor : ROMEO RÎMBU
Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional «G. Enescu» 2011)

Program :
G. Enescu – B. Bartók

JOI, 19.09
17:00

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Siegfried

Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Mime – ARNOLD BEZUYEN
Wotan (Wanderer) – EGILS SILINS
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Fafner – SORIN COLIBAN
Erda – MARIA RADNER
Brünnhilde – CATHERINE FOSTER

 

JOI, 19.09
19:00

VORTICE DANCE COMPANY

Opera Națională Bucureşti
«SOLILOQUY – ABOUT WONDERLAND»

Regia şi coregrafia : Cláudia Martins and Rafael Carriço
Scenografia, videografia şi sonoplastia : Rafael Carriço
Costume : Cláudia Martins
Regia tehnică : Nuno Martins
Designer de lumini şi efecte audio-visuale : Luis Paz

Muzica : Phillip Glass, Maurice Fulton, Kronos Quartet, Daft Punk,
Nino Rota, Eric Satie, Oswaldo Ferrés, Camille Saint-Saëns, Arvo Pärt,
Billie Holiday, Claude Debussy, Charlie Chaplin

Solişti : Cláudia Martins, Rafael Carriço, Maria Diogo, Rafaela Reis,
Joana Puntel, Fábio Simões, Renata Vieira, Anna Kurlikova, Rita Pereira,
Luz Bacellar, Angela Bacellar

VINERI, 20.09
00:00

BACĂU – Sala «ATENEU»

FILARMONICA «M. JORA» BACĂU
Dirijor : OVIDIU BĂLAN
Solist : LEONEL MORALES – pian

Program :
S. Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în re minor op. 30
I. Stravinski – Ritualul primăverii

 

VINERI, 20.09
17:00

SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Ateneul Român
Dirijor : Sir NEVILLE MARINER
Solist : MARIE-ELISABETH HECKER – violoncel

Program:
Sir E. Elgar – Introducere şi Allegro pentru orchestră de coarde op. 47
Sir E. Elgar – Concertul pentru violoncel şi orchestră în mi minor op. 85
Sir E. Elgar – Enigma Variations op. 36

VINERI, 20.09
19:30

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

Sala Mare a Palatului

CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO

Dirijor : JAMES JUDD
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program :
B. Britten – War Requiem op. 66

Solişti :
MICHAELA KAUNE – soprană
KIM BEGLEY – tenor
ADRIAN ERÖD – bariton

VINERI, 20.09
22:30

HESPERION XXI & LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA

Ateneul Român
Dirijor : JORDI SAVAL

Program :
La Dinastia Borgia

Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras 
Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano 
Colaboratori : Josep Piera, Joan F. Mira, Vicent Ros 

Solişti : Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor,
Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich,
Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich

SÂMBĂTĂ, 21.09
00:00

SIBIU

HESPERION XXI
LA CAPELLA REIAL DE CATALUNYA 

Dirijor : JORDI SAVAL

Program :
La Dinastia Borgia

Concept artistic al proiectului : Jordi Savall & Montserrat Figueras 
Dramaturgia şi surse istorice : Josep Piera & Manuel Forcano
Colaboratori : Josep PieraJoan F. MiraVicent Ros 

Solişti : Adriana Fernandez, Pascal Bertin, José Hernández-Pastor,
Lluís Vilamajó, Francesc Garrigosa, Furio Zanasi, Daniele Carnovich,
Josep Piera, Francisco Rojas, Daniele Carnovich

 

SÂMBĂTĂ, 21.09
11:00

LAURENT ALBRECHT BREUNINGER & THOMAS DUIS

Sala mică a Palatului

Recital :
LAURENT ALBRECHT BREUNINGER – vioară
THOMAS DUIS – pian

Program :
Cl. Debussy – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor L 140
L. Vierne – Sonata pentru vioară şi pian în sol minor op. 23
G. Enescu – Sonata nr. 3 pentru vioară şi pian în la minor «în caracter popular românesc» op. 25
M. Ravel – Rapsodia pentru vioară şi pian op. 76 «Tzigane»

 

SÂMBĂTĂ, 21.09
17:00

SAINT MARTIN IN THE FIELDS

Ateneul Român
Dirijor : Sir NEVILLE MARINER
Solist : BORIS BROVTSYN – vioară

Program :
F. Mendelssohn – Uvertura «Ruy Blas»
F. Mendelssohn – Concertul pentru vioară şi orchestră în mi minor op. 64
F. Mendelssohn – Visul unei nopți de vară (integral)

 

SÂMBĂTĂ, 21.09
19:30

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

 

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : EMANUEL AX – pian

Program :
L. van Beethoven – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37
R. Strauss – O viaţă de erou op. 40

 

 

 

SÂMBĂTĂ, 21.09
22:30

The KING’S CONSORT

Ateneul Român
Dirijor : ROBERT KING

Corul Național de Cameră «MADRIGAL»
Dirijorul corului : VOICU POPESCU

Solişti :
SIMONA MIHAI – soprană
DIANA MOORE – mezzo-soprană
JAMES GILCHRIST – tenor
DAVID WILSON-JOHNSON – bas

Program :
Fr. Schubert – Missa nr. 4 în Do Major D 452
Fr. Schubert – «Salvae regina» în La Major op. 149 (D 106)
Fr. Schubert – Missa Nr. 6 in Mi bemol Major D 950

DUMINICĂ, 22.09
00:00

SIBIU

«VIRTUOZII» din BUCUREŞTI
Dirijor : MAXIM VENGEROV

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
Solişti : MAXIM VENGEROV – vioară
VLAD STĂNCULEASA – vioară
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 «Turkish»
Solist : MAXIM VENGEROV – vioară
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

 

DUMINICĂ, 22.09
11:00

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MARISS JANSONS
Solist : LISA BATIASHVILI – vioară

Program :
G. Enescu – Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11,1
S. Prokofiev – Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 19
S. Prokofiev – 3 selecţiuni din Suita «Romeo & Julieta»
I. Stravinsky – Suita «Pasărea de foc» (1919)

DUMINICĂ, 22.09
17:00

RUNDFUNK – SINFONIEORCHESTER BERLIN

 

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MAREK JANOWSKI

Program :
R. Wagner – Amurgul zeilor

Distribuţia :
Siegfried – STEFAN VINKE
Gunther – VALENTIN VASILIU
Alberich – ŞTEFAN IGNAT
Hagen – ERIC HALFVARSON
Brünnhilde – PETRA LANG
Gutrune – ALEXANDRA REINPRECHT
Waltraute – ELISABETH KULMAN
Norn 2 – ELISABETH KULMAN

 

LUNI, 23.09
00:00

BRAŞOV

«VIRTUOZII» din BUCUREŞTI
Dirijor : MAXIM VENGEROV

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
Solişti : MAXIM VENGEROV – vioară
VLAD STĂNCULEASA – vioară
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 «Turkish»
Solist : MAXIM VENGEROV – vioară
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

 

LUNI, 23.09
17:00

EVGENY KISSIN

Ateneul Român
Recital EVGENY KISSIN – pian

Program :
TBA

 

LUNI, 23.09
19:30

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : STEPHEN HOUGH – pian

Program :
A. Hillborg – Exquisite Corpse
J. Brahms – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în re minor op. 15
C. Nielsen – Simfonia nr. 2 op. 16 (FS 29) «The Four Temperaments»

 

MARŢI, 24.09
17:00

«VIRTUOZII» din BUCUREŞTI

Ateneul Român
Dirijor : MAXIM VENGEROV

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru două viori şi orchestră în re minor BWV 1043
Solişti : MAXIM VENGEROV – vioară
VLAD STĂNCULEASA – vioară
W.A. Mozart – Concertul nr. 5 pentru vioară şi orchestră în La Major K 219 «Turkish»
Solist : MAXIM VENGEROV – vioară
W.A. Mozart – Simfonia nr. 40 în sol minor K 550

 

MARŢI, 24.09
19:30

ROYAL STOCKHOLM PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : SAKARI ORAMO
Solist : JULIAN RACHLIN – vioară

Program :
G. Enescu – Suita nr. 2 pentru orchestră în Do Major op. 20
I. Stravinski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major
J. Sibelius – Simfonia nr. 1 în mi minor op. 39

MIERCURI, 25.09
00:00

IAŞI

THE SCHUBERT ENSEMBLE 

Program :
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor, H. 94
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)

 

MIERCURI, 25.09
17:00

CAMERATA SALZBURG

Ateneul Român
Dirijor : LOUIS LANGRÉE
Solist : HILARY HAHN – vioară

Program :
G. Enescu – Intermezzi op. 12
W.A. Mozart – Concertul nr. 3 pentru vioară şi orchestră în Sol Major K 216
Vaughan Williams – The Lark Ascending (1920)
W.A. Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 «Jupiter»

 

MIERCURI, 25.09
19:30

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
Dirijor : MIHAIL PLETNEV
Solist : VADIM REPIN – vioară

Program :
S. Prokofiev – Concertul nr. 2 pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 63
P.I. Ceiakovski – Vals-Scherzo în Do Major op. 34
A. Glazunov – Anotimpurile op. 67

JOI, 26.09
00:00

BACĂU – Sala «ATENEU»

THE SCHUBERT ENSEMBLE 

Program :
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor H. 94
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)

JOI, 26.09
00:00

ARAD

FILARMONICA DE STAT ARAD
Dirijor : BORJAN CANEV
Solist : ANTAL ZALAI – vioară (laureat al Concursului Internaţional «G. Enescu» 2011)

Program :
G. Enescu – B. Bartók

JOI, 26.09
00:00

BRAŞOV

ACCADEMIA  BIZANTINA
Dirijor şi solist : VIKTORIA MULLOVA

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041
J.S. Bach – Concertul pentru vioară, clavecin şi orchestră (transcripţie BWV 1060)
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major (transcripţie BWV 1053)
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042

 

JOI, 26.09
17:00

Trio EVGENY KISSIN, SILVIA MARCOVICI & ALEXANDER KNIAZEV

Ateneul Român

Program :
J. Brahms – Trio în Si bemol Major op. 8
S. Rachmaninoff – Trio în sol minor «Elégiaque»
Fr. Schubert – Trio în Mi bemol Major op. 100

JOI, 26.09
19:00

CORUL şi ORCHESTRA OPEREI NAŢIONALE BUCUREŞTI

Opera Națională Bucureşti
«OEDIPE»
 de George Enescu
Libretul : Edmond Fleg

Dirijor : TIBERIU SOARE
Regizor : ANDA TĂBĂCARU-HOGEA
Scenograf : VIORICA PETROVICI
Coregraf : RĂZVAN MAZILU 
Maestru de cor : STELIAN OLARIU

Distribuţia :
Oedipe – IONUŢ PASCU
Tiresias – HORIA SANDU
Creon – DAN INDRICĂU
Păstorul – LIVIU INDRICĂU
Marele Preot – MARIUS BOLOŞ
Phorbas – POMPEIU HĂRĂŞTEANU
Străjerul – MIHNEA LAMATIC
Teseu – ŞERBAN VASILE
Laios – HECTOR LOPEZ
Iocasta – OANA ANDRA
Sfinxul – ANDRADA IOANA ROŞU
Antigona – SIMONA NEAGU
Meropa – ANTONELA BÂRNAT

 

JOI, 26.09
19:30

RUSSIAN NATIONAL ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
CORUL FILARMONICII «GEORGE ENESCU»
Dirijor : HORIA ANDREESCU
Dirijorul corului : ION IOSIF PRUNNER 

Program :
Fr. Liszt – Concertul nr. 1 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major S.124
Solist : BORIS BEREZOVSKY – pian
G. Mahler – Simfonia nr. 2 «Resurrection Symphony»
Solişti : ANITA HARTIG – soprană
BERNARDA FINK – mezzo-soprană

 

VINERI, 27.09
17:00

BASEL CHAMBER ORCHESTRA

Ateneul Român
Dirijor : GIOVANNI ANTONINI
Solist : CHRISTIAN  TETZLAFF – vioară

Program :
G. Enescu – Dixtuor în Re Major op. 14
L. van Beethoven – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 61
L. van Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major op. 92

 

VINERI, 27.09
19:30

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

 

Sala Mare a Palatului
Dirijor : ANDREW LITTON
Solist : PIOTR ANDERSZEWSKI – pian

Program :
R. Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în mi minor op. 27
P.I. Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 «Patetica»

 

 

VINERI, 27.09
22:30

ACCADEMIA BIZANTINA

Ateneul Român
Dirijor şi solist : VIKTORIA MULLOVA

Program :
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041
J.S. Bach – Concertul pentru vioară, clavecin şi orchestră (transcripţie BWV 1060)
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major (transcripţie BWV 1053)
J.S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042

 

SÂMBĂTĂ, 28.09
11:00

THE SCHUBERT ENSEMBLE

Sala mică a Palatului

Program :
Frank Bridge – Fantezie pentru cvartet cu pian în fa diez minor H. 94
G. Fauré – Cvartetul cu pian nr. 1 în do minor op. 15
G. Enescu – Cvartetul cu pian nr. 1 în Re Major op. 16 (1909)

Murray Perahia

SÂMBĂTĂ, 28.09
17:00

MURRAY PERAHIA

Ateneul Român
Recital MURRAY PERAHIA – pian

Program :
TBA

 

SÂMBĂTĂ, 28.09
19:30

ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Sala Mare a Palatului
CORUL ACADEMIC RADIO
CORUL DE COPII RADIO

Dirijor : CRISTIAN MANDEAL
Dirijorul Corului : DAN MIHAI GOIA
Dirijorul corului de copii : VOICU POPESCU 

Program :
G. Enescu – Capriccio pentru vioară şi orchestră (orchestraţie de Cornel Ţăranu după schiţele compozitorului)
Solist : DMITRY  SITKOVETSKY – vioară
G. Mahler – Simfonia nr. 3
Solist : JENNIFER JOHNSTON – mezzo-soprană